ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Författare Ämne: Maria Persdotter  (läst 242 gånger)

2019-01-13, 20:56
läst 242 gånger

Utloggad litreb

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 331
  • Senast inloggad: 2019-01-21, 21:51
    • Visa profil
Hej!
Jonas Jonsson Tillingeby, Målilla sn gifter sig den 4/10 1747 med Maria Persdotter från Vena.
Söker information om Maria  Persdotter: föräldrar, syskon etc.
Tacksam för hjälp!


Mvh
Bertil Malmberg

2019-01-14, 05:48
Svar #1

Utloggad malina

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1027
  • Senast inloggad: 2019-01-20, 14:07
    • Visa profil
Maria är född 17270409 i Blaxhult dottter till;
Per Eriksson f 1690
Elin Torstendotter f 1696

2019-01-14, 10:12
Svar #2

Utloggad litreb

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 331
  • Senast inloggad: 2019-01-21, 21:51
    • Visa profil
Hej Marianne!
Tack för ditt svar. Har du några ytterligare uppgifter om Maria hade några syskon?


Mvh
Bertil Malmberg

2019-01-14, 11:51
Svar #3

Utloggad lincopensis

  • Bo Peter Persson
  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5748
  • Senast inloggad: 2019-01-22, 13:19
    • Visa profil
Per Eriksson, född omkr. 1694 i Blaxhult, Vena sn, död där 1754 (bg 10/11), rusthållare i Blaxhult, gift 1714 10/10 i Vena sn med Elin Torstensdotter, född 1696 (dp 22/3) i Bjerkhult, Vena sn, död 1772 12/2 i Blaxhult. De hade åtminstone tre döttrar:
- Karin Persdotter, född 1719 (dp 8/2), död 1778 15/4 i Blaxhult, gift 1736 10/10 i Vena sn med Erik Jonsson, född 1714 (dp 17/10) i Tillingeby, Målilla sn, död 1780 4/3 i Blaxhult, rusthållare i Blaxhult, nämndeman i Sevede härad, riksdagsman.
- Maria Persdotter, född 1727 (dp 9/4), död 1749 10/2 i Tillingeby, Målilla sn, gift 1747 4/10 i Vena sn med (sin systers svåger) Jonas Jonsson, i hans första gifte, född 1718 24/4 i Tillingeby, död där 1791 30/8, bonde i Tillingeby.
- Sara Persdotter, född 1741 (dp 22/2), död 1805 9/9 i Blaxhult, gift 1756 28/11 i Vena sn med Bengt Johansson, född 1725 (dp 29/3) i Källehorva, Norrhults ägor, Vena sn, död 1770 19/6 i Blaxhult, rusthållare i Blaxhult.

2019-01-14, 17:20
Svar #4

Utloggad litreb

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 331
  • Senast inloggad: 2019-01-21, 21:51
    • Visa profil
Hej Bo!
Tack för ditt kompletterande svar. Nu kommer jag vidare igen.


Mvh
Bertil Malmberg

2019-01-14, 20:33
Svar #5

Utloggad litreb

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 331
  • Senast inloggad: 2019-01-21, 21:51
    • Visa profil
Hej Bo igen!
Enligt födelseboken Vena CI:2 finns ju flera söner och döttrar födda i Blaxhult där fadern anges Per.
Finns det någon väg att gå för att kunna eventuellt koppla flera barn till Per Eriksson i Blaxhult, Vena.
Har du någon lösning på detta?


Mvh
Bertil Malmberg

2019-01-15, 20:30
Svar #6

Utloggad lincopensis

  • Bo Peter Persson
  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5748
  • Senast inloggad: 2019-01-22, 13:19
    • Visa profil
Det är möjligt att reda ut saken litet närmare genom att jämföra kyrkobokföringen med mantalslängderna.

Fem Persbarn är barn till Per Erikssons syster Kerstin (omkr. 1688-1743) och hennes man Per Månsson (omkr. 1677-1764), som omkr. 1715 flyttade till torpet Borg på Blaxhults ägor (han är troligen identisk med sockenskräddaren Per Månsson), nämligen Catharina (dp 1708 8/3), Brita (dp 1711 6/1), Elisabet och Erik (dp 1712 11/12 och bg 1713 25/1) och Kerstin (dp 1714 11/7).

Tre Persbarn är barn till Per Börjesson (död 1737, bg 16/10): Karin (dp 1726 20/11), Börje (dp 1730 7/12) och Maria (dp 1734 7/7).

Sven Persson, född 1715 (dp 2/10) och död 1728 (bg 24/3) är uppenbarligen Per Erikssons son. Troligen är också de båda Kerstin (den äldre född 1732 dp 20/2, död 1737 bg 4/9 samt den yngre född 1738 dp 5/3) döttrar till Per Eriksson - den äldre är det definitivt.

2019-01-16, 06:54
Svar #7

Utloggad malina

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1027
  • Senast inloggad: 2019-01-20, 14:07
    • Visa profil
Nu måste jag få jämföra för att se vad jag har för rätt eller fel. I dessa skiljer jag inte på födelsedag eller dopdag.
Kerstin Eriksdotter gifter sig 17070922 med Per Månsson. Barn:
Karin 17080308
Brita 17110106
Erik 17121211-17130125
Elisabeth 1712-17130125
Kerstin 17140711
Maria 17170422
Elisabeth 17200821
Måns 17230929
Erik 17260828


Per Eriksson gift 17141010 med Elin Torstensdotter. Barn:
Karin 17190208
Maria 17270409


Per Börjesson gift 17251003 med Anna Larsdotter
Per Börjesson gift 17290928 med Brita Johansdotter
Här har jag  inte skrivit in några barn eftersom jag inte är säker på om det fanns mer än en Per Börjesson.

2019-01-16, 08:46
Svar #8

Utloggad lincopensis

  • Bo Peter Persson
  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5748
  • Senast inloggad: 2019-01-22, 13:19
    • Visa profil
Du har fått med samtliga barn till Kerstin Eriksdotter och Per Månsson. Kerstin född 1714 dog 1735 (bg 13/4) i Borg, Blaxhults ägor, vilket även Måns, född 1723 gjorde (bg 1735 26/1). Maria, Elisabet, Måns och Erik föddes i Borg.

2019-01-16, 17:35
Svar #9

Utloggad litreb

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 331
  • Senast inloggad: 2019-01-21, 21:51
    • Visa profil
Hej Bo!
Tack för all hjälp den här gången.


Mvh
Bertil Malmberg

 

Annonser




Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna