ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 22.4.2002  (läst 604 gånger)

2000-06-12, 23:02
läst 604 gånger

Utloggad helene

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 43
  • Senast inloggad: 2013-09-09, 15:09
    • Visa profil
Hej Daniel.
Mina uppgifter har jag ännu så länge bara fått genom Databasen. Därför är allt mycket knapphändigt. Jag ska gå vidare med husförhörslängderna inom kort.  
Jag hade bara två av barnen, tack för det tredje. Eliana, dottern är min ana. Hon gifte sig 1739 med Gudmund Sunesson från Krämmemåla.
Tills vidare ska jag titta lite mer på Databasen från Långasjö. Det kan finnas något kanske...
Med lite mer kött på benen senare, kanske vi kan
utbyta något om du vill.
mvh Heléne

2000-11-08, 09:08
Svar #1

Utloggad vgertten

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 391
  • Senast inloggad: 2014-06-24, 17:43
    • Visa profil
Hej Långasjöforskare
en tysk forskare frågar efter Christine Abrahamsdotter född 2 maj 1811. Var var hon
född och vad hette hennes föräldrar
 
hälsning Gustaf

2000-11-26, 13:27
Svar #2

Margit Nilsson

Hej alla forskare.
Jag söker efter en Ingrid Håkansdotter, gift med Abraham Andersson, bosatta i Strängsmåla, Långasjö.
Abraham var född 20 jan 1755 i Strängsmåla, Ingrid 22 juli 1762 i Råamåla,kanske jag läser fel ort, detta enl hfl.De gifte sej 1 nov. 1780,fick flera barn varav en, Håkan Abrahamsson är  min. Han kom till Karlskrona, när vet jag inte, hamnar sedan i Eringsboda och bosätter sej där. Vore mycket tacksam om någon kunde hjälpa mej med den familjen
MVH. Margit.

2001-02-25, 18:14
Svar #3

Arthur Paulsen

Hei Långasj?forskere.
Jeg s?ker opplysninger om familien til min oldefar som kom fra Långasj? i Sverige.
Mine tipp-oldeforeldre er
Israel Larson Rapp F?dd 1807-12-30 i Ö Tuthult , Torsås, D?d 1863-10-15 i Råamåla, Långasj?. Han var gift med Maja Lena Matthesdotter F?dd 1811-01-14 i Ärnasjö, Älmeboda
De hadda f?lgende barn:
Barn:  F?dd:
Cristina    1831-12-20 Råamåla soldattorp
Johanna Cecilia 1834-09-12 Råamåla soldattorp
Frans August 1837-09-31 Skallebo Sgd
Johan Elof 1840-08-06 Skallebo Sgd
Mathilda 1843-07-06 Gummekulla
Peter Gustaf 1846-11-09 Råamåla soldattorp
Elias  1850-08-03 Råamåla soldattorp
Min oldefar  var Johan Elof, han flyttet til Norge ca 1870 og ble gift her. Jeg er spesielt interessert i etterkommere av min oldefars s?sken, men og alle andre opplysninger.
Takk for all mulig hjelp.
Hilsen Arthur i Norge

2001-03-04, 22:22
Svar #4

Nils Paulsson

Jag är nybörjare i branschen. Min mors morfars far härstammade från Långasjö socken och kanske  Du Stig eller någon annan kan och vill hjälpa mig.
Han var musikfanjunkaren Carl Peter Severin (Signal) född 1855.
I husförhörslängderna har jag funnit att hans hustru hette Karolina Fredrika Stadenberg.
I dopböckerna såg jag att det fanns en del förnäma faddrar vid hennes dop. Jag är nyfiken på henne och hennes härstamning. Vad vet Du/ni om släkten Stadenberg på Backagården från mitten på 1700-talet?
Fam.Severin flyttade 1840 till Kalmar och medförde troligen svärmodern!Jag hittade musikfanjunkare Severin i generalmönsterrullan för Kalmar regmente
Hoppas uppgifterna är riktiga. Det är svårt att läsa i kyrkoböckerna när man inte har vanan inne!
Hälsn.Lena

2001-04-14, 19:29
Svar #5

Stig Petterson

Ur Vissefjärda C:1.
År 1697 Exaudi vigdes Gert Olofsson i Frostensmåla och p. Karin Persdotter i Prämboda, Långasjö sn med pastoris förlov.
Karin Persdotter blir husmor i Frostensmåla, Vissefjärda och får 17 barn i 2 äktenskap. Hon och make nr. 2 är mina anor.
 
Jag har sökt i Långasjö utan resultat. Möjligen skulle Per Persson - Prämbo AI:1 1699 - (med hustru Gertrud Isaksdotter från Vissefjärda) kunna vara en bror till Karin.Jag har också en gammal anteckning om en Per Bondesson men har slarvat med källan.
 
Hoppas på hjälp från någon som är duktig på Långasjö under sena 1600-talet.
Stig

2001-05-16, 06:48
Svar #6

Lena Nilsson

Min ana Mattis Larsson i Harebo Ngd (f 21/1 1738 i Trollamåla) är struken med sin familj ur hfl 1786 i Harebo. Vart tog de vägen? Och när dog de?
Familj:
G I Elin Persdotter 1745-1769
G II 11/11 1770 i Vissefjärda med
Ingrid Persdotter f 1740.
Barn:
Ingrid f 21/8 1765 i Harebo N
Elisabet f 21/2 1768    
Pehr f 3/1 1775        
Jonas 24/2 1776        
 
Mattis Larsson var son till Lars Gummesson o Botil Nilsdotter i Trollamåla. Botil var f på Näset 1714, dt t Nils Nilsson. Men varifrån var Lars, enl hfl född 1708.
 
Mvh
Lena Nilsson

2001-05-16, 07:25
Svar #7

John Sidén

Hej Lena!
I KGFs databas hittar jag Mattis Larsson avliden 1800-06-18 i Lida Sg (Södregård?) Långasjö. Han var då änkling och 62 år gammal. Någon Ingrid Persdotter som motsvarar de uppgifter du har om henne hittar jag inte.  
Med vänlig hälsning
John

2001-05-16, 21:32
Svar #8

Lena Nilsson

Hej John!
Tack för svaret, det är säkert min Mattis. Då kan jag gå vidare i Lida och leta. Jag visste inte vart familjen tagit vägen. Hustrun är från Vissefjärda. Min ana är första hustrun, så Ingrid är inte hela världen om jag inte hittar.
Tusen tack för besväret.
Hälsningar Lena

2001-05-16, 23:13
Svar #9

Eva Jacobsson

Hejsan !
Känner någon till släktingar till släkten Hultberg
Emmaboda, Långasjö och Vissefjärda. Tacksam att få
veta lite mer.
med vänlig hälsning Eva

2001-05-17, 06:51
Svar #10

Utloggad lena_thelin

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5118
  • Senast inloggad: 2011-07-25, 16:30
    • Visa profil
    • www.arleco.nu/minslakt/sv
Hej Eva
 
På KGF:s CD finns det 22 Hultbergsmän som gifter sig mellan 1736-190 och 14 Hultbergskvinnor mellan 1829-1917.
 
mvh
Lena

2001-05-17, 22:14
Svar #11

Utloggad lena_thelin

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5118
  • Senast inloggad: 2011-07-25, 16:30
    • Visa profil
    • www.arleco.nu/minslakt/sv
Hej Lena
 
Missade din fråga om Stadenberg, vilka har du som faddrar på Karolina Fredrika Stadenberg?  
Jag har själv en ana som heter Gustava Stadenberg som bodde i Växjö fick sitt första barn där 1826 och dog i Växjö 1882. Anorna på hennes mammas sida har jag.
 
mvh
Lena

2001-05-17, 22:52
Svar #12

Eva Jacobsson

TACK Lena !
för ditt tips. Ska se om jag kan fixa den.Spännande ska det bli. Har nyss börjat och har fått blodad tand. Tack ska du ha.
MVH  Eva

2001-05-21, 06:14
Svar #13

Lena Nilsson

Hej John igen!
Ang Mattis Larsson död 1800 i Lida S så hette han Mattis Persson vid närmare koll i hfl. Det står faktiskt Larsson i dödboken men skall vara Persson. Han var g m Elin Abrahamsdt d 1800 i januari, så det stämmer att han var änkling. Mina förfäder finns nog inte kvar i Långasjö eftersom inga av barnen heller dör där. Tyvärr finns inga flyttlängder för 1786. Eftersom hustrun kom från Vissefjärda kan det tänkas att fam flyttat dit men det finns inga inflyttningslängder där. Jag får söka vidare.
Tack i alla fall.
Mvh
Lena

2001-10-07, 16:44
Svar #14

Monica Edvardsson

Hej!
Jag skulle vilja ha kontakt med dig Daniel Larsson.
Du skrev för ca ett år sen om att du härstammade från Oluf Hedman och Chatarina Bergs dotter Britta född 1717.
Jag härstammar också från henne och undrar ifall vi skulle kunna utbyta information.
Mvh Monica

2001-10-15, 12:20
Svar #15

Utloggad sea

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2599
  • Senast inloggad: 2015-11-18, 21:29
    • Visa profil
Hej
 
 Är det någon som kommit in på Sibbehult, Långasjö sn. Bonden Jöns (Jons) Persson o.h.h.  Maria  Pehrsdotter  tillhör mina förfärder på min  mormors sida.  
Deras son bonden Pehr Jönsson (Jonsson) f.19/6  1725 i Sibbahult, Långasjö sn.  Blev bonde i Plaggeboda, Långasjö sn. gift 11 maj 1752 i Vissefjärda, med  Kjerstin Pehrsdotter f. 17 dec. 1732 i Linde(s)hult, Vissefjärda sn  Tre barn:  Kirstin  f. 9/7  1753 Plaggeboda.L.
Per      f.26/12 1755      
Maria    f. 24/6 1758      
 
 
Kerstin Persdotter  f. 17/12  1732 i Linde(s)hult, Vissefjärda sn  
 
D:t bonden Per Nilsson   f. 29/11  1703 ?  i linde(s) hult, Vissefjärda sn. död  23/3   1755 dito (58?)
 
S:t  ? Nils ?
 
gift  8/6  1729 i Långasjö sn, med
Karin Jönsdotter  f. 30/10 1706  i  (Brännemåla ) Långasjö d. 7/3  1783  85 år. dito  
4 barn.  
Är d et någon som  vet mera  framförallt bakåt är jag tacksam för hjälpen.
 
MVH
Sweneric Andersson
e-post Sweneric.Andersson@kemi.slu.se

2001-10-21, 09:50
Svar #16

Hans Tåhlin

Björkholmen
 
I boken Kungl. Smålands husarregementes historia berättar Alf Åberg i en uppsats, kallad ”Smålands ryttare” om en ryttare, Måns Larsson från Börkeholmen, som den 18 augusti 1655 försvann på ett uppdrag utanför den polska staden Konin (det antyds inte var detta Börkeholmen skulle ha varit beläget). I sin bok Den oövervinnlige återberättar Peter Englund Alf Åbergs notis om Måns Larsson, men har då döpt om Börkeholmen till Björkeholmen.
 
I ”Svenska ortnamn” förekommer överhuvudtaget inte något Börkeholmen i Småland, medan det uppges, att det finns ett Björkeholmen i Askeryds socken i Jönköpings län. Förfrågningar i Askeryd har dock inte gett några resultat gällande den aktuella tiden (det är ju möjligt att Björkeholmen etablerats först under ”modern tid”).
 
Måns Larsson skulle kunna vara en ana till mig, och jag är därför intresserad av att skapa klarhet i, var han och hans familj var bosatt i mitten av 1600-talet. Börkeholmen kan ju för övrigt i själva verket ha döpts om till Björkholmen eller Björkholm under tidernas lopp.
 
I Långasjö finns det enligt ”Svenska ortnamn” ett Björkholmen. Finns det möjligen någon, som har stött på Björkholmen resp. familjen Larsson i sin forskning betr. den aktuella tiden?

2001-11-09, 11:55
Svar #17

Stig Karlsson

Hej Margit!
 
Din förfrågan om Ingrid Håkansdotter i Strängsmåla kom för snart ett år sedan, men jag kan inte se att du fått något svar på den i den här diskusionsspalten tidigare. Därför skall jag nu ge dig några upplysningar, som du kan spinna vidare på.
Om Ingrid Håkansdottervet jag följande: Hon var * 22/7 1762 i Ärnasjö, Älmeboda (Födelsedatum ej kollat i Älmeboda), d t Håkan Mattisson och Elin Gummesdotter.  
Ingrid föräldrar vigdes i L-ö 17/5 1761 och blev bosatta i Ärnasjö. Om Håkan vet jag inte mer än att hans mor totde ha hetat Kristina Jönsdotter, och att han dog innan 1765. Så vitt jag vet, var Ingrid enda barnet i detta korta äktenskap. Elin blev alltså tidigt änka, återvände till Långasjö och gifte om sig här 22/2 1765 med änkemannen Måns Nilsson i Råamåla, L-ö. Elin blev nu bodhustru på 1/8 mtl Råamåla och här växte naturligtvis också Ingrid upp. Utöver Ingrid fanns där tre barn från hennes styvfars förra gifte. Sedan fick Ingrid också 8 halvsyskon, varav dock två dog i späd eller ung ålder. Trots de många barnen var familjen ganska välbärgad. 1788 sålde Måns och Elin gården till sin dotter Kajsa och hennes man och tog själva undantag i Råamåla. Måns + 18/9 1792 av magplågor och Elin + 8/5 1813 av bröstkvav.
Elin * 18/10 1742, d t Gumme Gummesson och Elin Svensdotter från Brunamåla, Långasjö.
Så tillbaka till Ingrig Håkansdotter. Hon vigdes 1/11 1780 i L-ö med Abraham Andersson (ej Nilsson)* 20/1 1755, s t Anders Månsson och Katarina Håkansdotter från Strängsmåla, Långasjö. Anders och Ingrid övertog 1/8 Strängsmåla och fick 8 barn, varav 4 levde 1799. Din anfader Håkan är inte med bland dessa, men eftersom min uppföljning av långasjöfamiljerna slutar samtidigt som 1700-talet, förmodar jag att han var barn nr 9 och född på 1800-talet.
Har uppgifter om dina äldre långasjöanor i Brunamåla och Strängsmåla och återkommer om du så vill med dessa.
M v h / Stig

2001-11-09, 21:52
Svar #18

Margit Nilsson

Hej Stig. Tack för uppgifterna från Långasjö.
Jag är helt överväldigad, hade gett upp för länge sedan, men nu kan ju jag gå vidare. Min Håkan var född 1803 i Strängsmåla, men familjen flyttar till Åskefälla i Älmeboda socken. Där hittar jag dem av en händelse när jag forskar efter min mormors släkt.
Jag vill mycket gärna ha de äldre Långasjöanorna som du nämner eftersom mina slutar på Abraham Andersson. Än en gång hjärtligt tack Stig.
Mvh.Margit

2001-11-26, 22:19
Svar #19

Margit Nilsson

Hej igen Stig.
Långasjöanorna väntar jag fortfarande otåligt på, men du kanske har ont om tid. Jag får ge mig till tåls, jag har ju knappt hunnit smälta allt jag fick tidigare av dej, tack än en gång.
Mvh. Margit.

2001-12-11, 10:35
Svar #20

Utloggad sea

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2599
  • Senast inloggad: 2015-11-18, 21:29
    • Visa profil
Hej
 
 Är det någon som forskar på Långasjö sn ?  1700-talets början  
 
 
MVH
 
Sweneric Andersson

2001-12-11, 22:20
Svar #21

Utloggad lena_thelin

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5118
  • Senast inloggad: 2011-07-25, 16:30
    • Visa profil
    • www.arleco.nu/minslakt/sv
Hej Sweneric,
Om det är någon särskild du är ute efter så täcker KGFs databas för Långasjö Födda 1698 - 1800, Vigda 1698 - 1800 och döda 1698 - 1800, 1857 - 1861
mvh
Lena

2001-12-14, 14:42
Svar #22

Utloggad sea

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2599
  • Senast inloggad: 2015-11-18, 21:29
    • Visa profil
Hej
 
 Lena  
 
  Det gäller min anor i Långasjö sn se ovan.  
Det kanske är någon som är inne på samma släkt och då ville jag gärna får kännedom om det.
 
MVH
Sweneric Andersson

2002-01-01, 16:39
Svar #23

Carolina Gunnarsson

Hej! Hamnade för första gången på denna sida och är alltså s g s nybörjare. Kan någon hjälpa mig med mer information om släktleden bakom min ffmmmm Märta Löfvingsdotter, född på Långasjö Östregård den 24/8 1771? Dotter till Löwing Jonasson och Maria Nilsdotter. Jag är ffa intresserad av att följa Långasjö Östregård bakåt, dvs Maria Nilsdotter och hennes förfäder. Jag tror att hennes far i sin tur hette Nils Persson.

2002-01-01, 17:16
Svar #24

Utloggad lena_thelin

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5118
  • Senast inloggad: 2011-07-25, 16:30
    • Visa profil
    • www.arleco.nu/minslakt/sv
Hej Carolina,
 
När man kontrollerar på Långasjö Östregård i KGFs databas ser man att det även bara står Långasjö.
Kollade på Långasjö och Nils Persson och fick fram följande
 
Fader Nils Persson Moder Thöre Jonasdotter
 
Född: 17240918 Döpt: 17240927 Karin
Född: 17281024 Döpt: 17281103 Märtha
Född: 17330412 Döpt: 17330415 Märtha dör 17390129
Född: 17370915 Döpt: 17370925 Måns
Född: 17431108 ETT PILTEBARN HWILKET AFLED FORR ÄN THET
Född: 17450127 ETT PILTEBARN SAMT STRAXT EFTER FÖDZLEN
Född: 17470601 Döpt: 17470605 Maria
 
Rusthållaren Nils Persson dör 17570327

2002-01-02, 12:27
Svar #25

Carolina Gunnarsson

Hej Lena och tack för hjälpen. Nu fick jag ytterligare lite information om gården jag försöker följa. Är fortfarande i samma släkt, minst 9 generationer. Ska försöka leta mig vidare bakåt, för att se om Nils Persson(f 1700?) eller Töre Jonasdotter möjligen också föddes där.
Mvh Carolina G

2002-01-28, 19:38
Svar #26

Margit Nilsson

Hej igen Stig! Långasjöanorna från Brunamåla och Strängsmåla väntar jag fortfarande otåligt på, alltså Abraham Andersson och Ingrid Håkansdotter. Jag undrar så vart du tagit vägen Stig, jag fick ju så mycket värdefulla uppgifter av dej. Tack än en gång.
MVH Margit.

2002-04-22, 20:03
Svar #27

Utloggad pera

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 336
  • Senast inloggad: 2018-02-27, 16:44
    • Visa profil
Hej söker uppgifter om Elin Isacksdotter 1777,
Hälsningar Pär

2002-04-22, 20:22
Svar #28

Utloggad lena_thelin

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5118
  • Senast inloggad: 2011-07-25, 16:30
    • Visa profil
    • www.arleco.nu/minslakt/sv
Hej Pär,
 
Enligt KGFs databas
Född i Långasjö 17770504 Elin. Fader Isaac Jönsson moder Signel Svensdotter 35-40 år bostad Enkornaryd
 
Övriga barn
Peter f 17600725
Swen f 17620118
Israel f 17640813
Stina f 17661026
Inga f 17691109
Martha f 17730929
Helena f 17800724
 
Vigsel Långasjö 17590705 Drängen Isac Jönsson Algunås Westg. Signel Swensdotter Enkornaryd
 
Hittar en Signel född 17280904 I Almundsryd fader Sven Clemetsson moder Kirstin Ingeevaldsdotter. Kan kanske vara något att kolla upp.
 
mvh
Lena

2002-04-22, 21:10
Svar #29

Utloggad pera

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 336
  • Senast inloggad: 2018-02-27, 16:44
    • Visa profil
Tack Lena för hjälpen, det blev en hel del ny anor Mvh Pär

 

Annonser




Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna