ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 06 februari, 2012  (läst 892 gånger)

2010-05-05, 22:49
läst 892 gånger

Utloggad birg

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5081
  • Senast inloggad: 2019-03-19, 17:06
    • Visa profil
Ingvar
 
Svårt att hitta eftersom du lagt din efterfrågan under Böda!
Det står att de fått frejdebrev för flytt till Värmdö resp. Stockholm.
Det betyder inte att de flyttade.
Ida Maria blev kvar i Sandby. 1884 fick hon en oä son Karl Gottfrid. Senare gifte hon sig med Karl Olsson från Madesjö och de var bosatta i Högby 1900. De fick tvillingar 1896.
Systern Carolina flyttade till Värmdö 1887.
Modern flyttade inte heller. Hon gifte om sig 1889 och var med sin man Nils Svensson bosatt i Sandby.
 
MVH
Birgitta B
Birgitta B

2010-05-06, 09:30
Svar #1

Utloggad petter

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 468
  • Senast inloggad: 2019-03-06, 16:41
    • Visa profil
Hej Birgitta!
Tack för svaret, jag hittade Ida Maria i Alsvik på Värmdö GID 2471.59.38300 Värmdö A1:22B hfh 1881-1886,0/722 bild 255, men jag hitta inte henne i flyttninglängderna varken ut eller in, men i SVAR:s födelse och dopbok i Högby 1884 står fadern med Carl Mangnus och han hitta jag också i Alsvik, men prästen kanske inte alltid skrev in vad som skede. Tack än en gång för svaret
 
MVH
Ingvar

2010-05-29, 07:17
Svar #2

Utloggad susannewestin

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 121
  • Senast inloggad: 2018-10-27, 21:34
    • Visa profil
Hej.
 
Jag har problem att hitta var paret Per Larsson och Karin Jonsdotter som bodde i Grankulla (nr 8) från ca 1773 föddes. Jag har inte lyckats hitta dem i Böda eller någon närliggande sn.
 
Per Larsson påträffas i kyrkböckerna i Böda sn från 1771 då han gifte sig med sin första hustru Lucia Persdotter. Hon dog i barnsäng redan året därpå. Den 24 oktober 1773 gifte han om sig med pigan Karin Jonasdotter. Enligt uppgift i HFL föddes han den 12 decmber 1742. Jag har hittat en Per Larsson som föddes i Misterhult sn den 6 december 1742, men jag har inte lyckats knyta ihop trådarna att det verkligen rör sig om samma person.
 
Karin Jonsdotter föddes 1745-1748 enligt uppgifter i HFL. Hennes föräldrar var sannolikt Jon Persson och Maria Nilsdotter som påträffas i Grankulla i HFL från 1760. De hade, förutom Karin, barnen Ingerd (f: ca 1734), Per (f: 1737) och Nils (f: 1745). Jag har dock inte hyckats hitta Karin eller hennes syskons födelsenotiser i Böda eller någon närliggande sn.
 
Är det någon annan som känner till något om denna familj eller har träffat på dem i sin forskning?

2010-05-29, 08:56
Svar #3

Björn-Åke Petersson

Hej Susanne. Hur har det gått med dina Hjerstedt Kastman, har du fått tag i Olof Cronbergs forskningar.
Det finns ju inte mantalslängder på SVAR förrän 1777 men där står en intressant sak att Per Larsson brukade både Grankulla 4 och 8. Kanske det vore idé för dig att ta hem lagfartsprotokollen från Ölands norra mot och titta om det står varifrån köparna kommer vid köpen i Grankulla.
Jag tycker veckligen din grundfråga om paret Kastman Hjertstedt gav många nya knytningar mellan Öland och fastlandet. Misterhult och Öland låg ju ganska nära varandra sjöledes

2010-05-30, 06:42
Svar #4

Utloggad susannewestin

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 121
  • Senast inloggad: 2018-10-27, 21:34
    • Visa profil
Hej Björn-Åke.
Inte så mycket nytt om paret Kastman/Hjertstedt dessvärre. Dock var Per Kastman och hans dotter Anna Kajsa dopvittnen vid Per Larssons/Karin Jonsdotters dotter Kajsas dop 1784 i Böda sn (paret Kastman/Hjertstedts sonson Peter Nilsson var gift med min andra ana paret Per Larssons/Karin Jonsdotters dotterdotter Kajsa Simonsdotter).
 
Tack för tipset med lagfartsprotokollen! Ursäkta en novisfråga från en som bara har forskat i kyrkoarkivalier och bouppteckningar - är det landsarkivet som har dessa handlingar eller var kan jag få tag i dem?

2010-05-31, 19:41
Svar #5

Björn-Åke Petersson

De bör finnas på SVAR som mikrokort och på Landsarkivet naturligtvis.
Det finns en serie som kallas småprotokoll som innehåller lagfarter, inteckningar, förmyndarskapsprotokoll och äktenskapsförord. i Protokollet över lagfarter och inteckningar är bynamnet skrivet i marginalen så det är ganska lätt att gå igenom. Lagfarterna uppbjörds 3 gånger men det är första gången som köpebreven är antecknade. Efter 1804 skulle även anges hur säljaren kommit till gården. Man kunde bara få lagfart på en gård som var skatte eller kronoskatte.  Man kunde friköpa sina hemman från Kronan från 1701 och framåt. Hade kronan dåligt med pengar blev det fart på skatteköpen. Kring 1790 var det fart på försälningen och många gårdar kunde få lagfart. I vissa härader innehåller inteckningarna även torpkontrakt. Det gäller ju inte dina anor för de var ju bönder, men för kunskaps skull. På Öland finns förvissa  ganska många härader men man hade bara 2 tingsplatser. Tingslagen kallades Ölands Norra och Södra mot och det är där böckerna har skrivits. Du skall naturligtvis hålla dig till det norra. Längre norr ut än Grankulla kan du knappast komma.

2010-08-17, 22:30
Svar #6

Utloggad jonathan_96

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 17
  • Senast inloggad: 2010-08-23, 16:55
    • Visa profil
Hej  
 
Jag undrar om någon har info om en viss Ann marie som dog 1887
 
Ann marie hadde en man som hette johan petter/peter andersson, f.24 sep 1851    d.10 mars 1927

2010-08-18, 21:45
Svar #7

Utloggad piggekott

  • Vertikaltekniker
  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1239
  • Senast inloggad: 2019-03-19, 06:02
    • Visa profil
Hej Jonathan
 
Anna Brita Persdotter f. 4/4 1849, Böda
 
vigsel i Böda den 21/12 1878 med Sjömannen Johan Peter Andersson f. 24/9 1851
 
Dom får barnen
Nils Emil f. 29/9 1878, Böda
Johan Gottfrid f. 10/1 1882, Böda
August Leonard f. 28/10 1884, Böda
 
 
Anna Brita dör 11/4 1887, Torp No.10, Böda
 
Johan Peter gifter sig i Böda den 20/12 1887 med Kajsa Jonsson f. 2/5 1854, Böda
 
Böda F:2 (1861-1894)  Bild 72
Böda A I:14 (1876-1890)  Bild 391 / sid 383

 
--
 
 
Anna Brita Persdotter f. 4/4 1849, Böda
 
Föräldrar
 
Bonden gamle Per Persson hustrun Carin Jonsdotter, Torp No.10
 
Böda C:4 (1835-1860)  Bild 37
 
Pehr Persson f. 18/9 1815, Böda
Cajsa Jonsdotter f. 28/8 1815, Böda. Död 21/1 1875, Böda.
 
Böda A I:13 (1861-1875)  Bild 192 / sid 434
 
Notera att Anna Britas födelsdatum ändras i hfl (Böda AI:13 1861-1875, s.434) till 4/8
 
MW
Varje gång jag står inför uppgiften att hålla tal känner jag mig som Karl XII i slaget vid Lützen. Jag hör inte riktigt dit.

2010-08-18, 22:31
Svar #8

Utloggad birg

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5081
  • Senast inloggad: 2019-03-19, 17:06
    • Visa profil
Jonathan
 
Du söker säkert Anna Brita Persdotter född 4/4 1849 i Torp 10, Böda. Hon var dotter till Per Persson född 16/9 1815 i Böda, död 3/3 1892 i Torp och Kajsa Jonsdotter född 23/8 1815 i Böda, död 21/1 1875 i Torp.
 
Anna Brita Och Johan Peter Andersson gifte sig 24/11 1878.
Anna Brita dog 11/4 1887 i Böda.
 
MVH
Birgitta B
Birgitta B

2010-08-18, 23:26
Svar #9

Utloggad jonathan_96

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 17
  • Senast inloggad: 2010-08-23, 16:55
    • Visa profil
Tack så mycket för informationen bigitta och mats.
 
detta meddelandet är till mats)
Men Johan petters son heter inte Johan,han heter John.
Det vet jag för att det är min mormors far.
 
Nu blir jag också lite förvirrad??,för när är per persson född? 16 sep 1815 eller 18 sep 1815 ?
 
 
Och kajsa jonsdotter är hon född 23 aug 1815 eller 28 aug 1815

2010-08-19, 00:10
Svar #10

Utloggad birg

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5081
  • Senast inloggad: 2019-03-19, 17:06
    • Visa profil
Jonathan
 
Osäker födelsenotering. Är det en 6a eller en 8a? I husf.l. har man bestämt sig för att han är född 16/9.
Du får läsa själv och avgöra vad du tror.
Vigseldatum för Anna Brita och Johan Peter är 20/12 1878. 24/11 är lysningsdatum.
 
Birgitta B
Birgitta B

2010-08-19, 07:36
Svar #11

Utloggad piggekott

  • Vertikaltekniker
  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1239
  • Senast inloggad: 2019-03-19, 06:02
    • Visa profil
Hej Jonathan
 
Självklart heter han John Gottfrid, ett finger slant.
 
Böda C:5 (1861-1894)  Bild 112 / sid 217
 
--
 
Per Persson född 18/9 1815, Torp, Böda.
 
Föräldrar:
Pehr Persson f. 29/8 1784
Elin Olofsdotter f. 12/11 1787
 
Böda C:2 (1770-1820)  Bild 194 / sid 377
Böda A I:5 (1820-1828)  Bild 98 / sid 89

 
--
 
Cajsa Jonsdotter f. 28/8 1815, Getterum, Böda
 
Föräldrar:
Jon Pehrsson f. 1790
Brita Nilsdotter f. 10/9 1791
 
Böda C:2 (1770-1820)  Bild 194 / sid 377
Böda A I:4 (1806-1817)  Bild 58 / sid 101

 
 
--
 
MW
Varje gång jag står inför uppgiften att hålla tal känner jag mig som Karl XII i slaget vid Lützen. Jag hör inte riktigt dit.

2010-12-30, 20:05
Svar #12

Utloggad hakansand

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 67
  • Senast inloggad: 2018-06-07, 00:33
    • Visa profil
Hejsan!
Jag undrar om nån kan hjälpa mig komma vidare med min Ölandsgren. Jag har kört fast.
Det är tre personer jag letar efter. Nils Karlsson bodde i Gellby ska enligt husförhör vara född 1754. Han dör 1833-06-18 i Böda. Hans första hustru Sara Eriksdotter ska vara född 1762-08-06. Hon dör 1813-06-07 i Böda.
Dom får en son (Samuel) som föds 1800-04-02 i Böda. Hans födsel hittar jag. Dom får även en son Nils Nilsson som ska vara född 1794-11-08. Nils och Samuel har även andra äldre syskon som jag inte heller hittar födsel på.
Jag har gått igenom alla PLF-skivor dom har på Riksarkivet utan att få napp. Mina frågor är:
1. Var kan Nils Karlsson vara född.
2. Var gifter han sig med Sara Eriksdotter
3. Var är Sara Eriksdotter född.
4. Var är deras son Nils Nilsson född.(undrar också vart han tar vägen. 1828 bor han i Mellösa, sen är han överstruken utan annan hänvisning.
5. Nils Karlssons andra hustru (Lisa Jonsdotter)ska enligt husförhör vara född 1778. Men var? (hon dör 1831).
Just nu har jag inte mer källangivelser än att då jag hittar familjen först (i början av 1800-talet) så bor dom i Bockatorpet och sedan i Gellby.
Hoppas nån sitter inne med lite uppgifter.
Gott Nytt År
Mvh
Håkan Sandelius

2010-12-31, 11:54
Svar #13

Utloggad birg

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5081
  • Senast inloggad: 2019-03-19, 17:06
    • Visa profil
Håkan
 
Det är säkert så att Nils Karlsson, hans hutru och de äldsta barnen inte kommer från Öland. Jag har titta på övriga Kalmar län (PLF) och de finns inte där heller. Då får man börja fundera på varifrån de kan ha kommit. Kanske Blekinge? Fast då är det långt till norra Öland. Man måste ju kommit med båt. Östergötland är också möjligt. Gotland?
Det blir ett letande!
 
MVH
Birgitta B
Birgitta B

2011-01-01, 01:27
Svar #14

Utloggad hakansand

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 67
  • Senast inloggad: 2018-06-07, 00:33
    • Visa profil
Hej Birgitta!
Tack för att du tittade. Har varit inne på Gotland också eftersom en dotter till Nils flyttar till Lärbro.
Har letat i vigselregistret och i några socknar utan resultat. Får kämpa vidare.
 
Mvh
Håkan Sandelius

2011-01-05, 21:33
Svar #15

Utloggad hakansand

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 67
  • Senast inloggad: 2018-06-07, 00:33
    • Visa profil
Svar till min egen fråga så har jag hittat efter mycket letande och framförallt tur att Nils Carlsson med familj kommer från Korsberga (Anglaskruv). Flyttade 1796 till Åseda och sedan till Öland.
 
Håkan

2011-03-17, 04:35
Svar #16

Utloggad sea

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2599
  • Senast inloggad: 2015-11-18, 21:29
    • Visa profil
Hej
 
 Forskare.  
 
 Någon som känner till skogvaktaren Johan Lundberg i Norrböda 1, Böda. I  början av 1700 -talet  finns  
 en skogw. Sven Lundberg som fadder. Men finner inga barn eller gifter i Böda.  
 
 Kanske någon vet något och kan berätta.
 
 Tack på förhand
 mvh
 
 
 Sweneric A

2011-03-22, 20:53
Svar #17

Utloggad sea

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2599
  • Senast inloggad: 2015-11-18, 21:29
    • Visa profil
Hej
 
  Forskare
 
  Enl. bouppt. 1792 efter skogws Johan Lundberg  fanns sonen Johannes Lundberg på Gotland.
  Hur vanligt var det med flytt mellan Böda -Gotland ? Böda Skog. dess skogsw.  till sattes  
  kronan om de ägde skogen i Böda.  hur få man tag i uppgifter om kronan till satte skogsw. ?
 
  Någon som vill informera. Tack på förhand  
 
  mvh
 
  Sweneric A

2011-05-29, 21:49
Svar #18

Per-Inge Lindfors

hej jag söker efter nils emil högström född 17januari 1883 var på böda han bodde som barn..mm
mvh per-inge

2011-05-30, 09:00
Svar #19

Utloggad elgete

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 180
  • Senast inloggad: 2012-03-05, 19:23
    • Visa profil
    • www.kanikbo.se
hej Per Inge
i sv.befolkning 1900 finns Nils Emil Högström dräng f 1883 i Källa Öland pojke ensam i familjen
Legnäs Persnäs
i Sv.dödbok 1901-2009 finns 2 st Högström med
En född 1883-01-17 död 1939-09-27 Glanshammar Örebro kyrkobokförd i Mönsterås (ingen uppgift om födelseort)
samt f.1883-01-19 f i Böda d.1939-09-27 kyrkobokförd i Glanshammar Örebro
båda står som ogifta män
det kan verka lite rörigt men något för dig att söka vidare på
mvh Lasse

2011-05-30, 11:15
Svar #20

Utloggad elgete

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 180
  • Senast inloggad: 2012-03-05, 19:23
    • Visa profil
    • www.kanikbo.se
hej Per Inge har sökt i AD online och hittat detta
(51.2 k)
(96.2 k)
från födelsebok och husförhörslängd
mvh lasse

2011-05-30, 22:54
Svar #21

Utloggad birg

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5081
  • Senast inloggad: 2019-03-19, 17:06
    • Visa profil
Hej Per-Inge
 
Nils Emil var född i Melböda, som ligger strax söder om Böda kyrka.
Redan 1884 flyttade familjen till Högenäs, Källa socken där Nils Emil växte upp. Troligen kommer namnet Högström därifrån. Fadern var ju båtsman Pipare tidigare.
Högenäs ligger ca 1,5-2 km söder om Källa kyrka nära Östersjön.  
1900 flyttade han till Legnäs, Persnäs sn som dräng och därifrån till fastlandet, först till Fliseryd 1901 sedan till Ålem 1903 och Ryssby 1904.  
Trots uppgifterna om hans födelse i olika längder var han född 27/1 1883, som du kan se i det klipp du har fått.
 
MVH
Birgitta B
 
(Meddelandet ändrat av birg 2011-05-30 22:56)
Birgitta B

2011-05-31, 20:08
Svar #22

Utloggad lutronic

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 232
  • Senast inloggad: 2015-05-01, 15:25
    • Visa profil
Vore intressant att få reda var någonstans hans födelse som du nämner är 27/1 1883 när det står i
födelseboken 27/2 som Lindmark har lagt ut.
/Leif

2011-05-31, 23:27
Svar #23

Utloggad birg

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5081
  • Senast inloggad: 2019-03-19, 17:06
    • Visa profil
Birgitta B

2011-06-01, 20:32
Svar #24

Utloggad kristina1

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5187
  • Senast inloggad: 2019-03-19, 01:07
    • Visa profil
Men hallå! Nils Emil är född den 27 januari och döpt den 1 februari. Det står klart och tydligt i födelseboken.

2011-06-01, 22:31
Svar #25

Utloggad birg

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 5081
  • Senast inloggad: 2019-03-19, 17:06
    • Visa profil
Tack Kristina!
 
Trodde i en hast att jag som vanligt haft för bråttom.
Ville egntligen visa att datum i Sv. dödbok var fel.
 
Birgitta B
Birgitta B

2011-08-08, 12:50
Svar #26

Utloggad inghol

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 41
  • Senast inloggad: 2016-08-22, 17:24
    • Visa profil
Hej!
Söker information om Anders Nilsson född omkring 1720, död 1790-06-16 Sjöstorp, Böda. Födelse när och var, föräldrar och när han gifte sig med Brita Olofsdotter (f. 1722-08-07 Torp, Böda).
 
Söker även information om paren Olof Järlofsen och Elin Pärsdotter, vigda 1722-08-07 Böda och Olof Olsson (Olofsson) med hustru Karin Jonsdotter vigda 1713-11-22 Böda.
 
MVH
Inger H

2012-02-05, 17:43
Svar #27

Utloggad davidrylander

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 53
  • Senast inloggad: 2018-09-20, 22:09
    • Visa profil
Hej jag söker efter föräldrarna till Brita Kristina Petersdotter som föddes 1846-12-20 på Böda Öland.
Är även intresserad av syskon.
MVH David

2012-02-06, 06:08
Svar #28

Utloggad malina

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1052
  • Senast inloggad: 2019-03-18, 06:39
    • Visa profil
Familjen Norrböda Nr 4
Peter Persson 18200220
Stina Cajsa Persdotter 18190311
Brita Stina 18461220
Cajsa Maja 18481127
Emma 18530824--18580216
Gustafva 18561004
Matilda 18590314

2012-02-06, 21:45
Svar #29

Utloggad matsolof

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 115
  • Senast inloggad: 2019-03-18, 11:07
    • Visa profil
Familjen flyttar 1859 till Böda kronopark där Peter Persson har blivit kronojägare.
Dottern Emmeli föds 1861-03-03 och sonen Petter Otto 1863-08-22.
MVH Mats

 

Annonser




Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna