Här följer nu Gullan Lindblads hittills kända anor. Ingångsuppgifter har jag fått från Gunnarskogs församling, och anorna till Gullans fm m (nr 11) har jag fått av Carl-Johan Ivarsson i Kila, som är son till Gullans fyramänning. Det tackar jag för!
1 Gullan Birgit Kristina Persson (gift Lindblad), f 1932 13/11 i Gunnarskog sn, Värmland.
Generation I
f
2 Ragnar Emanuel Persson, f 1899 14/9 i Klanderud, Gunnarskog sn (fb), d 1976 20/8 i Gunnarskog sn (Sveriges Dödbok), skogsarbetare o hemmansägare i Gunnarskog sn. -G 1932 10/10 m
m
3 Olga Maria Kristina Olsson, f 1909 24/7.
Generation II
fm
5 Ida Persdotter, f 1878 20/8 i Gränsjön, Gunnarskog sn (fb), d 1948 10/1 i Ålderdomshemmet, Gunnarskog sn.
Generation III
fm f
10 Per Andersson, f 1848 26/12 i Gunnarskog sn, gift son i Gränsjön, Gunnarskog sn åtminstone 1876-1895, torpare i Klanderud, Gunnarskog sn åtminstone 1900 o 1910 (hfl o församlingsböcker). -G m
fm m
11 Kajsa Andersdotter, f 1851 18/5 i Kolstan, Gunnarskog sn.
Generation IV
fm fm
21 Maria Eliasdotter, f 1823 12/6 i Gunnarskog sn, hemmansägares frånskilda hustru i Gränsjön, Gunnarskog sn åtminstone 1876-1895.
fm mf
22 Anders Kjellarsson Nyqvist, f 1797 22/4 i Tinnhöjden, Gunnarskog sn, d 1864 15/6 i Kolstan, Gunnarskog sn, fältjägare i Kolstan, Gunnarskog sn. -G 1830 26/2 i Gunnarskog sn m
fm mm
23 Kajsa Jakobsdotter, f 1812 2/3 i L Salungen, Mangskog sn, Värmland, d 1877 22/6 i Kolstan, Gunnarskog sn.
Generation V
fm mf f
44 Kjellar Eriksson, f 1766 27/6 i Treskog, Gunnarskog sn, d 1847 3/2 i St Tinnhöjden, Gunnarskog sn, torpare i St Tinnhöjden, Gunnarskog sn. -G 1791 25/4 i Gunnarskog sn m
fm mf m
45 Kerstin Nilsdotter, f 1763 i S Backa, Gunnarskog sn, d 1802 5/6 i Tinnhöjden, Gunnarskog sn. Kunde väl läsa i bok
fm mm f
46 Jakob Jansson, f 1777 4/1 i N Ängen, Gräsmark sn, Värmland, d 1868 29/1 i Treskog, Gunnarskog sn, torpare i Treskog, Ämthaget, Gunnarskog sn. -G 1801 20/9 i Gunnarskog sn m
fm mm m
47 Karin Eriksdotter, f 1780 5/6 i Treskog, Gunnarskog sn, d där 1857 20/7.
Generation VI
fm mf ff
88 Erik Kjellarsson, f 1744 i Treskog, Gunnarskog sn, d 1808 7/2 i Tinnhöjden, Gunnarskog sn, torpare i Tinnhöjden, Gunnarskog sn. -G 1766 26/1 i Gunnarskog sn m
fm mf fm
89 Brita Matsdotter, f 1744 i Gräsmark sn, d 1814 22/1 i N Backa, Gunnarskog sn.
fm mf mf
90 Nils Nilsson, f 1726 i St Årbotten, Gunnarskog sn (ej i fb), d 1796 30/7 i S Backa, Gunnarskog sn, bonde i S Backa, Gunnarskog sn. -G m
fm mf mm
91 Brita Andersdotter.
fm mm ff
92 Jan Olofsson, f 1742 2/3, d 1811 21/2 i N Ängen, Gräsmark sn, nybyggare o ängvaktare i N Ängen, Gräsmark sn. -G 1767 28/12 i Gräsmark sn m
fm mm fm
93 Sara Jakobsdotter, f 1746 8/12 i N Ängen, Gräsmark sn, d där 1816 9/12. Utfattig (hfl)
fm mm mf
94 Erik Olofsson, f 1747 i Gräsmark sn, d 1809 12/7 i Mången, Gunnarskog sn, torpare i Mången, Gunnarskog sn. -G 1770 28/12 i Gunnarskog sn m
fm mm mm
95 Marit Andersdotter, f 1748 8/1 i Gravås, Gunnarskog sn, d 1830 6/2 i Fredros, Gunnarskog sn.
Generation VII
fm mf mf f
180 Nils Nilsson Helgberg, soldat. -G m
fm mf mf m
181 Böret.
fm mm fm f
186 Jakob Simonsson, f 1681 i N Ängen, Gräsmark sn, levde ännu 1750, svedjefinne i N Ängen, Gräsmark sn. -G 1723 m
fm mm fm m
187 NN.
fm mm mm f
190 Anders Andersson, bonde i Gravås, Gunnarskog sn. -G m
fm mm mm m
191 Sara Andersdotter.
Generation VIII
fm mm fm ff
372 Simon Simonsson, f 1628, d (bg 1696 1/3) i N Ängen, Gräsmark sn, svedjefinne i N Ängen, Gräsmark sn.
Generation IX
fm mm fm ff f
704 Simon Larsson, f 1595, d 1675 i N Ängen, Gräsmark sn, svedjefinne i N Ängen, Gräsmark sn, kallades ömsevis Store Simon eller Långe Simon. -G m
fm mm fm ff m
705 Anna Mickelsdotter, f 1600, levde 1679 då hon inlämnade sitt testamente till rätten. Kallades då blind och eländig qwinna.