ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning driven av Sveriges Släktforskarförbund
ssf logo blue Rötter - din källa för släktforskning

Choose language:
Anbytarforum

Författare Ämne: Äldre inlägg (arkiv) till 2010-01-06  (läst 936 gånger)

2007-12-07, 10:22
läst 936 gånger

Sven-Åke Karlsson

Hej! kan någon hjälpa mej.
jag söker syskonen till Alma Hagberg född 1885-1963.född i Vitsand Gifte sej med werner Karlsson 1881-1969.
hälsningar Sven-Åke

2007-12-07, 13:39
Svar #1

Utloggad kaprifol

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 3654
  • Senast inloggad: 2015-09-30, 19:41
    • Visa profil
Hej Sven-Åke,
 
källa Sv. Befolkning 1890
 
Post 3523928
Jonson Hagberg, Per
jordegare
f. 1855 i Vitsand (Värmlands län, Värmland)
Gift man, far i familjen
Åsteby
Vitsand (Värmlands län, Värmland)
Födelseort i källan: Hvitsands
 
 
Post 3523929
Mattsdotter, Lovisa
f. 1860 i Vitsand (Värmlands län, Värmland)
h.
Gift kvinna, mor i familjen
Åsteby
Vitsand (Värmlands län, Värmland)
Födelseort i källan: Hvitsands
 
 
Barn:
Axel född 1882 i Vitsand
Alma född 1885 i Vitsand
Hilda född 1890 i Vitsand
--------------------------------------
 
Sveriges Befolkning 1900
 
Post 2153284
Jonsson Hagberg, Per
hemmanseg.
f. 1855 i Vitsand (Värmlands län, Värmland)
Gift man, far i familjen
Östra Glänne
Frykerud (Värmlands län, Värmland)
Födelseort i källan: Hvitsand
 
 
Post 2153283
Matsdotter, Lovisa
f. 1860 i Vitsand (Värmlands län, Värmland)
h.
Gift kvinna, mor i familjen
Östra Glänne
Frykerud (Värmlands län, Värmland)
Födelseort i källan: Hvitsand
 
 
familjen har utökats med följande barn:
 
Herman född 1892 i Vitsand
Viktor född 1895 i Vitsand
Frideborg Naemi född 1897 i Vitsand
----------------
 
mvh Hanne

2007-12-07, 14:30
Svar #2

Utloggad kina

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1782
  • Senast inloggad: 2016-08-05, 19:21
    • Visa profil
Hej Sven-Åke!
 
Från Värmland, Vitsand, AI:16, Husförhör, 1891-1895.
 
Per Jonsson Hagberg, född 1855-11-16.
h. Lovisa Mattsdotter, född 1860-05-05.
Gifta 1881-06-14.
 
S. Axel, född 1882-09-11.
D. Alma, född 1885-01-10.
D. Hilda, född 1890-05-19.
S. Herman, född 1892-08-28.
S. Wiktor, född 1895-07-27.
 
 
Mvh,
Kina.

2007-12-08, 09:03
Svar #3

Sven-Åke Karlsson

Tackar allra mjukast Hanne och Kina.det ska finnas en Gunnar i syskonskaran,men han kan ju ha blivit född senare.
jag bugar och tackar för uppgifterna och önskar er en god jul.
Mvh, Sven-Åke

2007-12-08, 11:12
Svar #4

Utloggad kina

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1782
  • Senast inloggad: 2016-08-05, 19:21
    • Visa profil
Sven-Åke,
jag kollade lite i Hfl 1886-1890 och det verkar ha funnits en dotter, Maria, som avled 1890.
 
 
Värmland Vitsand hfl 1886-1890.
 

 
 
Scb-utdrag ur dödboken.
 

 
 
 
God jul till Dig också och
ha en trevlig helg!  
 
:)
 
 
Mvh,
Kina.

2008-04-21, 16:11
Svar #5

Utloggad bejson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 7
  • Senast inloggad: 2012-03-01, 15:55
    • Visa profil
Hej. Är det någon som har uppgifter om Per Hallstensson, född 1791 i Åsteby Vitsand/Fryksände?
Gottlund nämner en Per Hallstensson, finns det möjligen ett samband? Bj.

2008-04-22, 11:23
Svar #6

Utloggad pettercarin

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 423
  • Senast inloggad: 2019-03-15, 16:58
    • Visa profil
Hej Bengt!
Det finns en Per Hallstensson född 3 feb 1791 Vitsand, Fryksände socken med föräldrar Hallsten Persson och  Karin Jons/Jönsdotter.
 
Fryksände AI:12 Vitsand sidan 176 finns familjen.
 
Vet ej om det är rätt Per Hallstensson du söker.
Mvh Carin Andersson

2008-04-22, 12:08
Svar #7

Utloggad bejson

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 7
  • Senast inloggad: 2012-03-01, 15:55
    • Visa profil
Hej Carin A. Det verkar vara rätt gubbe. Stort tack
Mvh Bengt J.

2008-07-03, 09:40
Svar #8

Utloggad oland

  • Anbytare ***
  • Antal inlägg: 412
  • Senast inloggad: 2016-01-31, 17:35
    • Visa profil
Per? Persson och Marit Persdotter fick en son Per 1864-??-30  Hvitsand enligt Genline.
Är det den Hemmansägare Per Persson 1864-01-30 som är gift i Åsele?  
Det finns kanske någon som har bättre underlag än Genline att läsa på?
mvh
Erik

2008-08-14, 13:43
Svar #9

Utloggad nevelius

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 16
  • Senast inloggad: 2013-02-03, 18:16
    • Visa profil
    • www.myheritage.com/site-32160911/nevelius-web-site?lang=SV
Hej. Jag söker info om en Bought Piscator. Hittade bara årtalet han var född (1739) men ingen info om vart han var född. Han hade en son som hette Jan Piscator som var från Vitsand f.1799. Har verkligen kört fast på denna, kul om nån hade någon info.
Tack på förhand/Annelie

2008-08-14, 16:32
Svar #10

Utloggad sone

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1142
  • Senast inloggad: 2019-01-08, 16:38
    • Visa profil
Bengt Piscator bör han nog heta. Namnet Bengt finns där. De bodde som präster i två generationer i Ekshärads socken, där prosten för Älvdals prosteri bodde. Det hade då samma utbredning som Älvdals härad. Se mer härom på Värmlandsrötter, där de också har dagbok skriven av präster Piscator i Ekshärad till försäljning under namnet En kyrkoherdes vardag, Ekshärad 1700-1750 för 150 kr. Jag erinrar mig nu att en av dessa hette Bengt Piscator. Sök på Piscator på Anbytarforums egen sökfunktion - se under rubriken Funktioner här till vänster i marginalen!  
 
mvh Björn
 
(Meddelandet ändrat av Sone den 14 augusti, 2008)

2008-08-15, 08:38
Svar #11

Utloggad nevelius

  • Anbytare *
  • Antal inlägg: 16
  • Senast inloggad: 2013-02-03, 18:16
    • Visa profil
    • www.myheritage.com/site-32160911/nevelius-web-site?lang=SV
Bengt låter bättre Fick namnet Bought på familysearch så jag har varit lite förbryllad en längre tid, inte undra på att jag körde fast! Tack så mycket för hjälpen

2008-11-02, 09:58
Svar #12

Inger Jonasson

Hej!
     
      Jag undrar om det är någon som kan hjälpa mig att hitta  
      föräldrarna till arb.Nils Nilsson som är född 1846-11-20
      i Vitsand.
 
                 MVH Inger Jonasson.

2008-12-28, 21:02
Svar #13

Utloggad anita_karlsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1442
  • Senast inloggad: 2019-03-17, 21:33
    • Visa profil
Hej!
 
Jag undrar om någon kan hjälpa mig att leta fram födelsedatumet för Ester Maria Karlsdotter Rattfält född 1895 i Vitsand? Känner någon till när hon avled? Föräldrarna var troligtvis Karl Otto Rattfält född 1873 28/1 i Vitsand och Hilma Persdotter född 1876 i Vitsand.
 
Tack på förhand!
 
MVH: Anita karlsson.

2008-12-28, 21:12
Svar #14

Utloggad jonasmalmen

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 29
  • Senast inloggad: 2019-03-20, 23:12
    • Visa profil
    • www.stromshall.se
Hej Anita!
 
Ester Maria (oäkta) föddes 1895-05-01 i Vitsand.
Föräldrarna var Karl Otto Rattfält (f 1873-01-28), Arbetare i Kristinefors och Hilma Elisa Persdotter (f 1876-01-15), Hemmansägardotter i Noppen - Wadje Utskog.
 
Mvh
 
Jonas

2008-12-28, 21:27
Svar #15

Utloggad anita_karlsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1442
  • Senast inloggad: 2019-03-17, 21:33
    • Visa profil
Hej Jonas!
 
Tusen tack för ditt snabba svar!
 
MVH: Anita karlsson

2008-12-28, 21:33
Svar #16

Utloggad anita_karlsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1442
  • Senast inloggad: 2019-03-17, 21:33
    • Visa profil
Hej!
 
Efter att jag nu fått fram födelsedatumet på Ester Maria, med hjälp av Jonas, så undrar jag nu om någon känner till vad som hände henne efter år 1900 då hon bodde tillsammans med sin moder i Noppen=Wadje utskog
Vitsand (Värmlands län, Värmland)
 
MVH: Anita.

2009-01-25, 21:06
Svar #17

Utloggad anita_karlsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1442
  • Senast inloggad: 2019-03-17, 21:33
    • Visa profil
Hej!
 
Jag undrar om någon som har AD Online med bouppteckningar (eller annan tillgång till bouppteckningar) kan kontrollera om det finns någon bouppteckning efter Anders Pettersson född 1844 14/2 i Alster och död 1882 25/9 i Asped, Vitsand (AI:14, 1881-85, s.30, Asped, Vitsand)?
 
MVH: Anita Karlsson.

2009-01-26, 21:45
Svar #18

Utloggad jonasmalmen

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 29
  • Senast inloggad: 2019-03-20, 23:12
    • Visa profil
    • www.stromshall.se
Hej!
 
Bilderna visar dels framsidan på och sedan en insida med en text tagen ur en norsk bibel:
 
 
 
Känner möjligen någon till var platsen V. Åhlberg i Vitsand ligger/låg?
 
Tacksam för hjälp,
 
Jonas

2009-02-18, 05:51
Svar #19

Krister Eriksson

Söker information kring en man vid namn Halsten Halvarson som skall ha fötts i vitsand värmland 1827-09-22 vem var denne man och hade han några syskon och finns det någon som vet något om hans föräldrar? Det enda jag vet är att han var bosatt uppe i Graninge socken i Ångermanland men när han kom dit eller hur har jag ingen aning om!
 
Tacksam för hjälp!

2009-02-18, 09:33
Svar #20

Utloggad ulla_lundell

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1077
  • Senast inloggad: 2019-03-18, 10:24
    • Visa profil
Hej Jonas
 
Det finns en plats utanför Grums i Värmland som heter Vålberg, så finns det ett Vitsand en bra bit ovanför Torsy i Värmland. Kanske det kan vara något att kolla upp.
 
 
MVH Ulla

2009-02-18, 18:39
Svar #21

Utloggad anita_karlsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1442
  • Senast inloggad: 2019-03-17, 21:33
    • Visa profil
Hej Krister!
 
Den enda Halsten Halvarsson som föds 1827 i Vitsand är född 1/10 1827 och föräldrarna heter:
Halvard Olsson född 1787 och Brita Persdotter född 1789.
Källa: AD Online C:1, bild 10. De bor i Snipa, Vitsand, AI:1, s.52.
 
Syskonen heter Olof född 1816 i Vitsand och Kari född 1823 i Vitsand.
 
MVH: Anita Karlsson.

2009-02-18, 19:24
Svar #22

Krister Eriksson

Hejsan Anita kan man se om denna man flyttar upp till Ångermanland eller var han tar vägen!

2009-02-18, 19:59
Svar #23

Utloggad anita_karlsson

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1442
  • Senast inloggad: 2019-03-17, 21:33
    • Visa profil
Hej Krister!
 
Tyvärr lyckas jag inte följa familjen från AI:1, s.52, Snipa, Vitsand. Jag lyckas inte hitta dem i Vitsand hfl. åren efter.  
 
Jag har även försökt att följa Halsten Halvardsson från Ångermanland och bakåt, men tyvärr finns inte Ångermanland med på AD Online. Kanske någon annan med genline kan hjälpa till?
 
MVH: Anita

2009-04-11, 23:46
Svar #24

Utloggad sugax

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 611
  • Senast inloggad: 2019-01-06, 13:30
    • Visa profil
    • www.genvagar.nu/show.asp?PersonId=270077
Hej!
Söker information om ättlingar till Johan Allström född i Vitsand 1899-02-17.
Hans far var Otto Allström född 1867. Söker även ett dödsdatum på Johan Allström. Även moder till Johan Allström är av intresse att få veta.
 
Maila gärna svar.
 
MVH: Mathias@noxit.se

2009-04-12, 00:41
Svar #25

Utloggad annalena_lidenskog

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 2625
  • Senast inloggad: 2018-04-13, 13:30
    • Visa profil
Hej Mathias!
Johan Allström
Månstigen 1B
71050 Storå
Död 26/5 1979
Kyrkobokförd 1979 i Guldsmedshyttan, Lindesberg, Örebro län
Född 17/2 1899 i Vitsand
Gift man (29/2 1936)
---
Otto Allström 18671229 - 19490825
Maria Allström f. Nilsdotter 18670107 - 19521211
Brunsnäs
Guldsmedshyttans kyrkogård, kv. 9
Guldsmedshyttans församling, Lindesbergs kn. Örebro län
Fr Begravda i Sverige och Sv. Dödbok 1947-2003
Mvh Annalena

2009-04-12, 14:34
Svar #26

Utloggad sugax

  • Anbytare ****
  • Antal inlägg: 611
  • Senast inloggad: 2019-01-06, 13:30
    • Visa profil
    • www.genvagar.nu/show.asp?PersonId=270077
Tack än en gång Annalena.
Lyckades faktiskt hitta dödsdatum på Johan Allström och att han flyttade till Lindesberg, men det som förbryllar mig lite är att han folkbokförs 1979 i Guldsmedshyttan. Hans far Otto dog ju redan 1949 i Guldsmedshyttan. Har Johan Allström varit bosatt på annan ort tidigare då?
Kan du med dina källor se om han fick några barn?
 
MVH: Mathias@noxit.se

2009-11-15, 19:11
Svar #27

Utloggad patrick

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1354
  • Senast inloggad: 2018-04-01, 16:26
    • Visa profil
Känner någon till Ingeborg Mattsdotter möjligtvis f 1795? Hon gifter sig i Frysände 18200709 med Mats Sigfridsson f 17971211? d 18640207. Hon dör 18500101 Flyberg Vägsjöfors Vitsand.  
 
Söker även bekräftelse på att det är i Vitsand som Mats är född. Hans föräldrar är sannolikt Sigfrid Mattsson f 1773? och Lisa Henriksdotter.
 
Vänligen Patrick

2010-01-06, 03:27
Svar #28

Utloggad suzzie

  • Anbytare **
  • Antal inlägg: 50
  • Senast inloggad: 2019-03-15, 16:28
    • Visa profil
Hejsan! Jag är intresserad av Stina Mattesdotter som var född i Vitsand 1820. Vem var hennes föräldrar?
Tack på förhand och med vänliga hälsningar
Suzanne

2010-01-06, 12:28
Svar #29

Utloggad borgvik

  • Anbytare *****
  • Antal inlägg: 1024
  • Senast inloggad: 2018-12-15, 12:53
    • Visa profil
Stina föddes i Överbyn som då hörde till Fryksände socken, den 25 februari 1820. Föräldrar: Mattes Jonsson och Karin Persdotter. Enl. husförhörslängden Fryksände A1:14 sid 285 är fadern född 1788 och modern 1792.

 

Annonser




Marknaden

elgenstierna utan-bakgrund 270pxKöp och Sälj

Här kan du köpa eller sälja vidare böcker och andra produkter som är släktforskaren till hjälp.

Se de senast inlagda annonserna